Award ceremony celebrates students

April 17, 2014 Features

Faculty and staff recognized students across all years for their academic achievement and service to the school and community. Every department awarded at least one student for their academic achievement in that discipline. 

Humanities

Classical Studies

Award for Outstanding Senior Achievement in Classical Studies: Abigail Rosenson

Modern Languages and Literatures

Award for Outstanding Academic Achievement in German: Princess Dickens
Award for Outstanding Academic Achievement in Spanish: Princess Dickens
The Marie Rackensperger Award: Cameron Mullins
George and Maeching Kao Chinese Language Award: Rachel Bogden, Jennifer Jokl, Kylie Oberdorf, Kenther Ramos, Mitchell Wilkins
The Casa Iberia Award for Excellence in Study Abroad: Madeleine Clark

Critical Media and Cultural Studies

The Outstanding Critical Media & Cultural Studies Award: Sarah Bishop

English and Writing

The William Abbott Constable Award: Karli Knowles
The Howard Fox Literary Prize: Tien Sang and Lauren Silvestri
The Howard Fox Senior Thesis Award: Annamarie Carlson and Mackenzie Gill

Philosophy

Outstanding Achievement Award in Philosophy Minor: Ayeh Ali
Bruce B. Wavell Award: Mitchell Verboncoeur
Junior Outstanding Achievement Award in Philosophy: Cory DeLone

Religious Studies

Junior Outstanding Achievement Award in Religious Studies: Ashton Lange
Senior Outstanding Achievement Award in Religious Studies: Alexander Earl

 

Social Sciences

Anthropology

Award for Outstanding Achievement in Anthropology: Adrienne Barton
Margaret Mead Award: Catharine Morgan Gill, Mary (Liz) Ibarrola

Archaeological Studies

Award for Outstanding Senior Achievement in Archaeological Studies: Catherine Morgan Gill, Mary (Liz) Ibarrola, Morgan Fitzgerald

Asian Studies

Award for Outstanding Achievement in Asian Studies: Jennifer Jokl
John Hersey Award: Justin Kagan

Economics

S. Truman Olin Jr. Scholastic Award: Alexandra Grogan
David Ricardo Award: Sanjay Rana, Christopher Taylor
John R. Commons Award: Connor Neve

History

The Jack C. Lane Prize for Outstanding Achievement in History: Hongjin Du, Rachel Reams
The Charles M. Edmondson Sophomore Achievement Award: Samuel Toomey
The Gary Williams Award: Cami Beekman, Madeleine Olson

International Business

Award for Outstanding Senior and Service in International Business: Sherilyn Hunter

International Relations

Award for Honors in International Relations: Mark Petrick, Rachel Bogdan, Christine Bianco

Latin American & Caribbean Studies

Frederick A. Hauck Award: Emma Segalia
Frederico G. Gil Memorial Award: Bethany Eriksen

Political Science

Award for Outstanding Academic Achievement in Political Science: Greg Corwin
Deming Award: Amir Sadeh
Pi Sigma Alpha Award: Isabella Calvo

Psychology

Outstanding Academic Achievement Award in Psychology: Cara Sue Guthrie
Outstanding Research Award in Psychology : Cara Sue Guthrie
James D. Upson Award: Shelby Jo Fordham

Sociology

Outstanding Academic Achievement in Sociology Award: Stephanie Everett, Christina Plaskon

 

 

Science and Mathematics

Biochemistry/Molecular Biology

Award for Outstanding Achievement in Biochemistry/Molecular Biology: Lauren Stone
Award for a Promising Junior or Sophomore in Biochemistry/Molecular Biology: Ibrahim Musri, Catherine Pasarakis

Biology

Award for Outstanding Achievement in Biology: Hilary Brown
Paul A. Vestal Award: Ashima Sing

Marine Biology

Award for Outstanding Achievement in Marine Biology: Kip Zimmerman
Award for a Promising Junior or Sophomore in Marine Biology: Annamarie Bryant

Chemistry

The Thomas R. Baker Memorial Prize: Mutya Cruz
The Undergraduate Award for Achievement in Organic Chemistry: Ibrahim Musri
American Institute of Chemists Outstanding Senior Chemistry Major Award: Diana Cox

Computer Science

Junior Award for Outstanding Academic Achievement in Computer Science: Edmund George Roper
Senior Award for Outstanding Academic Achievement in Computer Science: Larissa Joy Dawe
The Award for Promising Computer Science Students: Lauren McKenzie Ryan

Environmental Studies

Award for Outstanding Senior in Environmental Studies: Ginerva Czech, Erin Josephitis
Award for Outstanding Student in Environmental Studies: Courtney Banker, Bethany Eriksen
Award for Outstanding Campus Environmental Advocate: Kimberly Schlaepfer, Matthew Bengtson
The Bill Partington-Genius Reserve Land Restoration Award: Andrew Lesmes

Physics

First-Year Achievement Award in Introductory Physics: Samantha R. Collin
Award for Outstanding Academic Achievement in Physics: Mitchell Verboncoeur

Mathematics

Junior Award for Outstanding Academic Achievement in Mathematics: Felipe Quiroga
Senior Award for Outstanding Academic Achievement in Mathematics: Kelsey Devon Boone
William R. and Marcelyn L. Gordon Award: Jordan Paul Rickman

Expressive Arts Division

Art and Art History

Fishback Art Scholarship: Cassandra Hill
Oliphant Winter Park Art Festival Scholarship: Amanda McRae, Christina Gentil
The Wolfgang Domain Endowment Award: Amanda McRae, Christina Gentil

Music

Ralph Lyman Baldwin Award: Cory Caplinger
Presser Scholar: Eric Heumann
Pi Kappa Lambda Recipients: Kathryn Hoyer, Megan Mascarenhas, Victoria Pitre

Theatre Arts and Dance

Award for Outstanding Achievement in Theatre: Kristina Sabater
The G. Thomas Wells Award: Christopher Pepe, Michelle Moran, Rachael Kokomoor
The William R. Rice Memorial Award: Taylor Sorrel, Ricci Prioletti

 

College of Professional Studies

Communication

Award for Outstanding Achievement in Communication: Meredith Lax
Award for Outstanding Communication Studies Minor: Alexandra Borbolla

Education

The Outstanding Academic Achievement Award in Elementary Education: Sarah Blackburn, Mark Petrick

 

Interdisciplinary Programs

International Programs

Brendan O’Sullivan Award: Jordan Rickman

Film Studies

Outstanding Film Minor: Somar Lanh

Health Professions

Health Science Achievement Award: Jaciel Ferrera

Pre-Law Advising Program

Colonel Richard C. Plumer Award: Mitchell Verboncoeur

Jewish Studies

The Harriet Lake Award for Outstanding Academic Achievement in Jewish Studies: Chandler Weiner, Stefanie Cohen

Women’s Studies

The Susan B. Anthony Award for Campus Activism: Tasha Bianchi-Macaraig
The Mary McLeod Bethune Award for Promoting and Celebrating Campus Diversity: Alaine Jolicoeur
The Soujourner Truth Award for Combined Academic and Activist Work: Sabrina Kent
The Marie Curie Research Award: Danae Zimmer

Special Honors and Awards

Thomas P. Johnson Tutoring and Writing Center

Tutor of the Year Award: Matthew Bengtson
Writing Consultant of the Year Award: Annamarie Carlson

Community Partnership Award

Thaddeus Seymour, Habitat for Humanity, Winter Park-Maitland
Hal George, Habitat for Humanity, Winter Park-Maitland

Community Engagement Award

Erin Brioso, Aaron Tanyhill

Fraternity and Sorority Awards

Fraternity Academic Achievement Award: X-Club
Sorority Academic Achievement Award: Alpha Omicron Pi

Prestigious Scholarships

  1. Ruqayyah Ali
  2. Katherine “Kate” Barnekow
  3. Kevin Ball
  4. Matt Berman
  5. Christine Bianco
  6. Rachel Bogdan
  7. Summer Braun
  8. Erin Brioso
  9. Katia Chadaideh
  10. Princess Dickens
  11. Cara Guthrie
  12. Janell Harvey
  13. Emily Hendrix
  14. Kathryn Hoyer
  15. Michele Hunt
  16. Jennifer Jokl
  17. Alaine Jolicoeur
  18. Allen J Kupetz
  19. Ryan Lambert
  20. Philip Leffler
  21. Christopher Lockwood
  22. Grace Loescher
  23. Yarissa Matos-Soto
  24. Megan Mescarenhas
  25. Katie Mess
  26. Tyler Murphy
  27. Jorge Musa
  28. Catherine Psarakis
  29. Sanjay Rana
  30. Nadia Ramirez
  31. Jenea Robinson
  32. Amir Sadeh
  33. Gabrielle Schiavenato
  34. Ian Seddon
  35. Samar Shaukat
  36. Andrew Shipman
  37. Andrea Stahlman
  38. Robert Stio
  39. Raymond “Mitch” Verboncoeur

Hugh F. McKean Award

Ted Gournelos, Ashley Kistler, Jennifer Queen

N. Ronald Pease Award

Erin Brioso

 

Outstanding Senior Scholar Awards

Humanities Division: Annamarie Carlson
Social Sciences Division: Cara Guthrie
Science and Mathematics Division: Jordan Rickman
Expressive Arts Division: Zachary Baldwin
College of Professional Studies Division: Meredith Lax

 

2014 Presidential Award for Diversity and Inclusion

Alaine Jolicouer

Like this Article? Share it!

Leave A Response